image Serhat Akarsu
Bahar Neden Umut Mevsimidir?Yazı Tarihi : 26.04.2022
 E-Mail : serhatakarsu97@gmail.com

 

 

Sanma ki derdim güneşten ötürü;

Ne çıkar bahar geldiyse?

Bademler çiçek açtıysa?

Ucunda ölüm yok ya.

Hoş, olsa da korkacak mıyım zaten

Güneşle gelecek ölümden?

Ben ki her nisan bir yaş daha genç,

Her bahar biraz daha âşığım;

Korkar mıyım?

Ah, dostum, derdim başka...

Orhan Veli Kanık, Derdim Başka

Bahar ve umut zihinde, bedende ve ruhumuzla iç içedir. İlkbaharda doğa, umudun altında yatan temel ihtiyaçları ateşlemek için biyoloji ve psikoloji ile iş birliği yaptığını düşünürüm. Yaz aylarında umudun erimediği doğrudur; sonbaharda nadasa bırakılmaz, kışın derin donduruculuğunda da yok olmaz. Ancak bu diğer mevsimlerin hiçbirini, bizi baharda karşılayan umut bereketiyle boy ölçüştürmez.

Umut, bireyi aktif bir şekilde karanlıktan aydınlığa, tutsaklıktan özgürlüğe, kötülükten kurtuluşa taşıyabilen bir köprüye benzetilmiştir. Aristoteles, umudu uyanık bir rüyaya benzetmiştir. Samuel Johnson, "insan zihninin doğal uçuşlarının zevkten zevke değil, umuttan umuda" olduğunu gözlemledi. Fransız yazar François de La Rochefoucauld, umudun "bizi kabul edilebilir bir yoldan hayatımızın sonuna götürebileceğini" eklemiştir.

Bahar, kışın çorak karanlığından yazın parlak sıcaklığına bir köprü sağlar. Artan ışık bizleri yaz gündönümüne işaret ettirir. Yumuşayan toprak, bizleri çiçeğe ve meyveye dönüşecek tohumlar ekmeye, uyuyan çim, tarlaları ve yamaçları noktalamak için canlanır ve gelecek daha yeşil goblen hafızamızı harekete geçirir. Tomurcuklar ağaçları ve çalıları daha da yemyeşil bir fon vaadiyle süsler…

Bahar, doğanın nişlerini restore eder, kış uykusuna yatan kara hayvanlarını çağırır ve üreme alanlarını kışa bırakan kambur balinaların yanı sıra yüzlerce kuş türüne bir eve dönüş sunar. İnsanlar olarak biz de doğaya, yürüyüşe, koşmaya, bahçeye veya açık havada ikinci bir ev için güverte veya veranda hazırlanmaya çağrılıyoruz.

Umut aynı zamanda güvenilir bir bağla da bağlantılıdır. İyi bir bağlanma, insanlığın diğer tüm umutlarını (ustalık, hayatta kalma ve maneviyat) besleyen bir temel taştır. Bahar bizi doğaya geri çağırır, yelkenlerimizi daha sıcak rüzgarlarla doldurur, yorgun kemiklerimizi yatıştırır ve ruhumuzu yükseltir. Bahar, umudun altında yatan dört temel güdüyü tatmin ettiği için psişik potansiyelle de doludur. Belki de Bern Williams'ı umut ve bahar üzerine en özlü düşüncelerden birini sunmaya iten şey buydu: "Tanrı'nın umudu yarattığı gün, muhtemelen baharı yarattığı günle aynıydı."             
 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA