'Anıt Ağaç' tescilli Koca Meşe'nin bakımı yapılıyor
Tarih: 28 Eylül 2023 Perşembe 18:21

İHA


2021 yılında “Anıt Ağaç” olarak tescillenerek koruma altına alınan Sinop’un Türkeli ilçesine bağlı Akçabük köyündeki tarihi “Koca Meşe” için bakım ve iyileştirme çalışmaları başladı.

Akçabük köyünde kültür varlıkları çatısı altında yer alan ve “Anıt Ağaç” statüsü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca koruma altına alınan tarihi “Koca Meşe”nin bakım, onarım, iyileştirme ve ağacın ömrünü uzatmaya dönük işlemler ile gerekli ilaçlamalar yapıldı. 

Köy Muhtarı Niyazi Karagülle, “Yoğun uğraş ve gayretlerimizin neticesinde anıt ağaç tacını başına taktığımız kadim ağacın ömrünün uzatılmasına dönük bakım işlerini başlatmış bulunuyoruz, kısa süre içerisinde 70'li yıllarda düşen yıldırımdan etkilenen dalın altına kafes direk dikilmesini bekliyoruz" dedi. 

Ayrıca bakım ve onarımları yürüten firma yetkilisi, Türkiye genelinde çalışmalar yaptıklarını, çok ağaçlar gördüklerini ama bu ağaç kadar büyüğünü görmediklerini ifade ettiler. Yetkililer ayrıca, "1970'li yıllarda düşen yıldırımın yaraları bir nevi sarılmış olup, ana gövdeden ayrılma riski bulunan dalın ise en kısa sürede yeni bir yöntemle desteklenmesi sağlanacaktır. Rutin bakımlar belli aralıklarla ağacın sağlığı ve çevre güvenliği için devam edecektir" ifadelerini kullandılar. 
 

Çalışmalar sırasında ayrıca, sembolik olarak yetkili firmaya koca meşenin yanında yazar Nail Karagülle’nin kaleme aldığı "Maziden Atiye Tam Bin Yıl" adlı eser hediye edildi. 


Etiket: kültür, çevre, şehircilik

 
  GÜNCEL
 
 
  SOSYAL MEDYA

 
  GAZETEMİZ

 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukurovagazetesi.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. cukurovagazetesi.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA